Gałkownice do lodów – jaki model wybrać?

23 marca 2022

Gałkownice to podstawowe akcesoria w każdej lodziarni. Są niezbędne do sprawnego serwowania deserów. Gałkownice o odpowiednio dobranej pojemności pozwalają właścicielom i menedżerom również na oszacowanie ile porcji lodów powstanie z jednego litra masy lodowej i tym samym lepsze zarządzanie przychodami lokalu. 

 

Przed zakupem gałkownic do swojego lokalu warto, byś przyswoił podstawową wiedzę na ich temat. W ten sposób zwiększasz szansę, że kupisz dokładnie taki model, jaki doskonale sprawdzi się w Twojej lodziarni.

Spis treści:

Za wyborem szpatułek przemawia niska cena oraz fakt, że ich płaska lub delikatnie zaokrąglona łyżka umożliwia estetyczne wyrównanie deseru, już znajdującego się w wafelku lub kubku. Szpatułki należy jednak postrzegać jako wyposażenie uzupełniające i dodatek do ergonomicznej gałkownicy będącej podstawowym przyrządem w każdej dobrej lodziarni.

Gałkownice do lodów – główne rodzaje pod względem budowy

  • Gałkownice metalowe – prawdopodobnie najpopularniejszy typ przyrządów do podawania lodów. Najczęściej jest to połączenie stali nierdzewnej w łyżce i chromowanego mosiądzu w uchwycie. Są nieco cięższe, więc pewniej leżą w dłoni i dzięki temu wygodniej się nimi operuje. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, co jest ważne zwłaszcza przy bardziej zmrożonych i tym samym twardszych lodach. Przykład produktu to gałkownica marki Stöckel, model CR: https://www.benler.pl/galkownica-do-lodow-model-cr.html.
  • Gałkownice z tworzywa sztucznego– to połączenie łyżki z wytrzymałej stali nierdzewnej i uchwytu z tworzywa sztucznego, jak w tym produkcie: https://www.benler.pl/galkownica-do-lodow-model-k.html. W niektórych modelach takich gałkownic porcjoner pokrywa się ceramiczną, nieprzywierającą powłoką, która ma spotęgować wygodę korzystania i nakładania lodów. Przykład takiego produktu to gałkownica do lodów 10-250 ml model E: https://www.benler.pl/galkownica-do-lodow-model-e.html. 

Porcjonery z aluminium i aluminium pokrytego tworzywem sztucznym – proste porcjonery wykonane są z aluminium, w niektórych modelach dodatkowo pokrytego ceramiczną, nieprzywieralną powłoką.
W kontekście budowy porcjonerów musimy wspomnieć też o
brzegach łyżki. Te powinny być dość ostro zakończone i cienkie – tak, by łatwo wbijały się w lodową masę. Grube, niezbyt gładkie ścianki – tego raczej unikaj.

Szpatułki do lodów – kiedy po nie sięgnąć i jakie wybrać?

W lodziarni mogą pomagać Ci nie tylko gałkownice, ale też szpatułki do lodów. A skoro mówimy już o rodzajach gałkownic ze względu na budowę, musimy też wspomnieć o szpatułkach. Tu sprawa wyboru odpowiedniego modelu jest łatwiejsza. Szpatułki są bowiem nieco mniej różnorodną i rozbudowaną kategorią produktów niż gałkownice. Różnią się głównie:

  • kształtem – w sprzedaży znajdziesz płaskie i prostokątne szpatułki oraz szpatułki do złudzenia przypominające łyżki; różnią się brzegiem – jest on albo zaokrąglony albo prosty;
  • rozmiarem – za nim idzie ilość lodów, jaką można nabrać za jednym razem;
  • materiałem – znajdziesz szpatułki z tworzywa sztucznego lub metalu, a także łączące metalową łyżkę z plastikowym uchwytem.

Kiedy porcjonery, a kiedy gałkownice?

Główna różnica między prostym porcjonerem a gałkownicą kryje się w szybkości i sprawności działania z danym przyrządem. Gałkownicę zanurzasz w kuwecie z lodami i po chwili wyciągasz ich jedną porcję o idealnym kształcie gałki. Są bardzo proste w użyciu, jako że zawierają odcinak, który wypycha masę lodową z łyżki. Z kolei porcjonery dają większą swobodę w formowaniu deserów, ale przy tym wymagają większej wprawy. Z ich pomocą przygotujesz m.in. płatki, którymi udekorujesz główny deser. 

Warto pamiętać, że gałkownice są przystosowane zarówno do bardzo zimnych, jak i ciepłych deserów oraz dań o różnej konsystencji, w tym np. ryżu. To uniwersalne przyrządy, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Porcjonery, owszem, wykorzystasz do lodów, ziemniaczanego purée czy masła – czyli zwartych dań, ale do sypkiego ryżu już niekoniecznie. Pamiętaj o tym wybierając docelowe akcesoria, by uniknąć rozczarowania.

Gałkownice do lodów – główne rodzaje pod względem materiału

Gałkownice dostępne w sklepach i hurtowniach różnią się między sobą nie tylko pod względem budowy, ale też materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Są to główne rodzaje gałkownic i dwa rodzaje porcjonerów:

  • Gałkownice metalowe – prawdopodobnie najpopularniejszy typ porcjonerów do lodów. Najczęściej jest to połączenie stali nierdzewnej w łyżce i chromowanego mosiądzu w uchwycie. Są nieco cięższe, więc pewniej leżą w dłoni i dzięki temu wygodniej się nimi operuje. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, co jest ważne zwłaszcza przy bardziej zmrożonych i tym samym twardszych lodach. Łyżka metalowej gałkownicy od dobrego producenta pokryta jest nieprzywieralną powłoką, więc masz pewność, że lody będą z łatwością się od niej odczepiać i trafiać prosto do wafla. Metalowy uchwyt może jednak powodować marznięcie dłoni przy wielogodzinnej pracy.
  • Gałkownice z tworzywa sztucznego– to połączenie łyżki z wytrzymałej stali nierdzewnej i uchwytu oraz dźwigni z solidnego oraz przyjemnego w dotyku tworzywa sztucznego. W niektórych modelach łyżkę pokrywa się ceramiczną, nieprzywierającą powłoką, która ma spotęgować wygodę korzystania i nakładania lodów.
  • Porcjonery z aluminium i aluminium pokrytego tworzywem sztucznym – proste porcjonery (czyli te, pozbawione przycisku do „odcinania” lodów) wykonane są z przystosowanego do kontaktu z żywnością aluminium, w niektórych modelach dodatkowo pokrytego ceramiczną, nieprzywieralną powłoką.

Gałkownice do lodów – gramatura to jedna z najważniejszych cech

Gramatura jest jednym z podstawowych parametrów każdej gałkownicy i należy do grona tych cech, które trzeba wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Informację o pojemności znajdziesz w opisie każdego porcjonera. Może być wyrażona na dwa sposoby: 

  • jako mililitry (np. 10 ml) – i to oznacza, że jedna pełna gałka zaserwowana przy pomocy takiej gałkownicy ma objętość 10 ml;
  • jako część litra (np. 1/100) – takie oznaczenie od razu informuje, ile porcji deseru przygotujesz z daną gałkownicą z jednego litra lodów.

Jak pewnie zauważyłeś, zarówno 10 ml, jak i 1/100 wskazuje na tę samą gramaturę. Zaraz obok niej zapewne znajdziesz wymiary gałkownic do lodów, czyli informację o średnicy łyżki.

Informacja ta jest kluczowa dla każdego właściciela lodziarni. Pozwala bowiem wyliczyć, ile lodów sprzedasz z jednego litra lodów.

Ciekawostka: W Polsce do lodów wykorzystywane są raczej mniejsze gałkownice, a większe lepiej sprawdzają się przy podawaniu innych deserów i dań, np. ziemniaków, ryżu lub warzywnego purée.

Czy sprzedawane są gałkownice do lodów dla osób prawo- i leworęcznych?

Wszystkie gałkownice tworzone są w taki sposób, by były uniwersalne i zarówno w lewej, jak i prawej ręce leżały wygodnie i umożliwiały wydajne oraz komfortowe nakładanie lodów. W niektórych gałkownicach jednak, jak np. w gałkownicy do lodów 10-250 ml model K, producent przewidział również model KL – dedykowany właśnie osobom leworęcznym.

Kolorowe spinki w gałkownicach do lodów – małe, a robią dużą różnicę

Niewielkim, ale istotnym elementem gałkownic do lodów, o którym niewiele osób wie jest kolorowa spinka w gałkownicy. Ta niepozorna rzecz pozwala pracownikom na odróżnienie poszczególnych porcjonerów i szybkie znalezienie swojego porcjonera lub tego, dedykowanego konkretnemu rodzajowi lodów. W ten sposób jeszcze bardziej usprawnia pracę w lodziarni.

Płyn termoprzewodzący – dla jeszcze większego komfortu

W uchwytach niektórych porcjonerów producenci umieszczają płyn termoprzewodzący. Ten ma dodatkowo ułatwiać i usprawniać nakładanie lodów, dzięki temu, że rozprowadza ciepło z rąk po całej powierzchni przyrządu i lepiej utrzymuje jego pożądaną temperaturę. Na to usprawnienie też warto zwrócić uwagę.

Jaki model gałkownicy do lodów wybrać?

Chcesz, by Twoi pracownicy mogli wygodnie obsługiwać klientów i oddawać w ich ręce idealnie wyglądające lody, i to w krótkim czasie? 
Sięgnij więc po gałkownice z niezawodnym mechanizmem i o solidnej konstrukcji, z przyciskiem do odcinania lodów i łyżką pokrytą nieprzywieralną powłoką, wykonane z metalu lub metalu połączonego z tworzywem sztucznym w rączce (to już kwestia osobistych preferencji).

Nawet jeśli dopiero ruszasz z własną lodziarnią i nie przewidujesz dużego grona gości w pierwszych dniach lub tygodniach, i tak już na tym etapie warto zainwestować w lepszą gałkownicę niż kupować tę podstawową, a później zamieniać ją na bardziej zaawansowaną. To oszczędność Twojego czasu i pieniędzy.

Co do gramatury, ta powinna być dopasowana do Twojego business planu – tego, jak duże gałki lodów planujesz sprzedawać. Postaraj się znaleźć złoty środek między optymalizacją kosztów a zadowoleniem klientów. Zbyt małe porcje mogą bowiem spowodować niezadowolenie gości, zbyt duże za bardzo obciążyć koszty Twojej działalności.

Pamiętaj, by nie oszczędzać na gałkownicach. Zamiast chińskich produktów nieznanych szerzej firm wybierz niemieckie gałkownice, np. powszechnie cenionej i rozpoznawalnej marki Stöckel. W nich dosłownie każdy element został wykonany z niemiecką jakością, a całość oparto na niezawodnym mechanizmie, dzięki czemu masz gwarancję tego, że gałkownice posłużą perfekcyjnie przez wiele lat.

W Benler mamy dla Ciebie gałkownice do lodów najbardziej renomowanych producentów, w tym gałkownice do lodów Stöckel, i to w wielu gramaturach. Tak dużego wyboru nie znajdziesz w żadnym innym sklepie online.

Mamy nadzieję, że teraz jesteś wyposażony w tak dużą wiedzę, by wybrać dokładnie takie gałkownice, porcjonery lub szpatułki do lodów, jakie najlepiej sprawdzą się w Twojej lodziarni i pozwolą Ci spełnić marzenie o własnym, dobrze prosperującym biznesie gastronomicznym.

Jesteś na etapie przygotowywania się do otwarcia lodziarni z lodami gałkowymi? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, co jest potrzebne do produkcji lodów gałkowych. Polecamy też nasz artykuł, o tym jak wyposażyć lodziarnię