Projekty technologiczne zaplecza gastronomicznego – ważniejsze niż myślisz

18 grudnia 2021

Sumiennie i profesjonalne stworzony projekt technologiczny zaplecza gastronomicznego to klucz do dobrze funkcjonującego lokalu. Goście zwracają uwagę przede wszystkim na wystrój wnętrza, jakość obsługi i smakowitość dań, lecz to, co dzieje się na zapleczu ma udział w każdej z tych rzeczy – i każdy właściciel lokalu powinien mieć tego świadomość. Z tych i wielu innych powodów nie warto więc bagatelizować roli projektu zaplecza gastronomicznego.

 

 

Kiedy jest najlepszy czas na przygotowanie projektu zaplecza?

Już po znalezieniu lokalu, ale jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych i remontowych – to moment idealny na stworzenie projektu technologii zaplecza gastronomicznego. Prace te muszą bowiem odbywać się w zgodzie z projektem przygotowanym przez specjalistę, bo wtedy lokal ma szansę spełniać wymagania narzucane przez prawo w zakresie norm sanitarnych i bezpieczeństwa.

Ważne: Jeśli nie jesteśmy wykwalifikowanymi projektantami, nie powinniśmy przygotowywać projektu samodzielnie, a zlecić to specjaliście. Bo choć może kusić wizja zaoszczędzenia odrobiny pieniędzy na skorzystaniu z usług biura projektowego, to taka decyzja może bardzo łatwo i szybko odbić się na nas – zamienić proces przygotowania lokalu do użytku w koszmar, a zaoszczędzone pieniądze pochłonąć z naddatkiem, generując dodatkowe koszty.

Projekt zaplecza gastronomicznego – co zawiera i z czego się składa?

Każdy dobrze wykonany projekt tego rodzaju składa się z dwóch części:

  1. Założeń technologicznych – wykazu elementów wyposażenia oraz zaleceń architektonicznych i budowlanych, w tym dotyczących instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjnej.
  2. Planu układu pomieszczeń, planu prawidłowego przebiegu procesu produkcyjnego (od przygotowania surowców po gotowe dania i produkty oraz ich wydawanie) i rysunków technicznych do wymienionych wcześniej zaleceń architektonicznych oraz budowlanych.

Pierwsza część ma charakter opisowy, druga rysunkowy. Tak przygotowany projekt powinien dawać właścicielowi, a przede wszystkim pracownikom budowlanym i remontowym wiedzę niezbędną do prawidłowego urządzenia lokalu, w tym ustawienia urządzeń i całego sprzętu w najbardziej optymalny sposób – tak, by praca zespołu na zapleczu była wygodna i efektywna oraz umiejscowienia niezbędnych przyłączy instalacji.

Powody, dla których warto zdecydować się na projekt technologiczny zaplecza gastronomicznego

  • Taki projekt jest niezbędny do uzyskania niezbędnego zezwolenia na działalność wydawanego przez Inspekcję Sanitarną, a wcześniej przez rzeczoznawców w zakresie BHP i norm przeciwpożarowych.
  • Pozwala zoptymalizować dostępną ilość miejsca tak, by na zaplecze przeznaczyć tyle, ile trzeba, a pozostałą część wykorzystać do powiększenia sali – bo to umożliwia przyjmowanie większej liczby gości, a docelowo większe zyski.
  • Przyspiesza i ułatwia prace budowlane i remontowe – specjaliści mają w rękach konkretny plan i rozwiązania, więc ryzyko pomyłek i wydłużenia remontu spada.
  • Pomaga w wyborze sprzętu gastronomicznego – rysunki i opisy zawarte w planie określają bowiem ilość, rozmiar i ustawienie wyposażenia takiego jak urządzenia chłodnicze, urządzenia do obróbki termicznej czy meble.
  • Zaprojektowanie niezbędnych instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjnej) umożliwia już na początkowym etapie oszacowanie potrzebnych zasobów i w razie konieczności, przedwczesne wystąpienie do odpowiednich organów o zwiększenie bądź zmniejszenie tych zasobów.

Kto powinien zdecydować się na zamówienie takiego projektu?

Nie tylko właściciele dużych restauracji i renomowanych kawiarni, ale dosłownie każdego lokalu gastronomicznego: barów, stołówek, hoteli i pensjonatów, punktów bistro, firm cateringowych, a nawet powierzchni sklepowych.

Jak wybrać dobre biuro projektowe?

Warto zwrócić uwagę na charakter oferty danego biura, a dokładnie to, czy usługodawca zapewnia indywidualne podejście do naszego zlecenia. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że projekt będzie uwzględniał charakter prowadzonej przez nas działalności, a nie będzie kalką projektu przygotowanego dla innego klienta. To tym ważniejsze, jeśli dysponujemy lokalem o nietypowym kształcie lub wymiarach.

Dobrze, jeśli biuro gwarantuje uczestnictwo w całym procesie – od momentu projektowania do uruchomienia lokalu, a nawet pomaga w uzyskaniu zezwoleń sanepidowskich.

A jak z czasem realizacji? Choć zapewne chcielibyśmy, by projekt zaplecza został przygotowany jak najszybciej, to nie to powinno być czynnikiem determinującym naszą decyzję o wyborze danego biura. Warto skupić się na doświadczeniu i kwalifikacjach danego usługodawcy oraz tym, czy kontakt z biurem jest łatwy i nie generuje stresu, którego w całym okresie poprzedzającym otwarcie lokalu i tak jest dużo.